Українська мова та література. Методичний порадник

Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови, проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року, відзначається з 2000 року щорічно 21лютого з метою сприяння мовній і культурній різноманітності та багатомовності. У свою чергу, Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції оголосила 2008 рік Міжнародним роком мов (International Year of Languages). 2010 рік був проголошений Міжнародним роком в ім’я зближення культур(International Year for the Rapprochement of Cultures).
Дата для Дня була вибрана на знак пам’яті подій, що сталися в Дакці (нині столиця Бангладеш) 21 лютого1952 року, коли від куль поліцейських загинули студенти, що вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгали, яку вони вимагали визнати однією з державних мов країни. Мови є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашої матеріальної і духовної спадщини.
За оцінками ЮНЕСКО, половина з приблизно 6 тисяч мов світу можуть найближчим часом втратити останніх носіїв. Усі кроки по сприянню поширення рідних мов служать не лише сприянню мовній різноманітності і багато мовній освіті, розвитку повнішого знайомства з мовними і культурними традиціями в усьому світі, але і кріплять солідарність, ґрунтовану на взаєморозумінні, терпимості та діалозі.
21 лютого 2003 року з нагоди Міжнародного дня рідної мови Генеральний директор ЮНЕСКОК. Мацуура відмітив: “Чому стільки уваги приділяється рідній мові? Тому що мови складають неповторне вираження людської творчості в усій його різноманітності. Як інструмент комунікації, сприйняття і роздуму, мова також описує те, як ми бачимо світ, і відбиває зв’язок між минулим, сьогоденням і майбутнім. Мови несуть сліди випадкових зустрічей, різні джерела, з яких вони насичувалися, кожен відповідно до своєї окремої історії. Рідні мови унікальні в тому відношенні, який відбиток вони накладають на кожну людину з моменту народження, наділяючи його особливим баченням речей, які ніколи насправді не зникнуть, попри те, що згодом людина опановує багато мов. Вивчення іноземної мови – це спосіб познайомитися з іншим баченням світу,з іншими підходами”.
І щороку у рамках святкування Дня рідної мови в різних країнах проходять різні заходи,присвячені певній темі і націлені на сприяння повазі, а також на заохочення і захист усіх мов (особливо мов, що знаходяться на межі зникнення), лінгвістичної різноманітності і багатомовності.
У різні роки проведення Дня було присвячене темам:взаємозв’язки між рідною мовою і багатомовністю, особливо в освіті; системі Брайля і мові жестів; підвищенню обізнаності громадськості в питаннях мовних і культурних традицій, що ґрунтуються на взаєморозумінні,терпимості і діалозі; охороні нематеріальної спадщини людства і збереженню культурної різноманітності; ролі мови, на якій ведеться викладання в школах та іншим темам.